Szkoła w mieście

W stadninie koni

Wszystkie klasy pierwsze odwiedziły stadninę koni na Partynicach. Uczestniczyli w nietypowej lekcji biologii oraz wychowania fizycznego. Uczniowie poznali tajniki hodowli oraz pielęgnacji koni. Każdy mógł oprowadzić konia wokół wyznaczonego miejsca.

Ilość zdjęć: 8

Czerwiec 2015

W dniu 12 czerwca uczniowie klasy 2d wzięli udział w czwartych już warsztatach organizowanych przez Radio Wrocław. Zajęcia jak zawsze odbywały się w języku angielskim a prowadził je pan Tomasz Sikora. Tym razem uczniowie zmierzyli się z zadaniem przeprowadzenia wywiadu. Zajęcia miały formę zabawy, ale trzeba było działać zgodnie z regułami i wytycznymi dotyczącymi wywiadów. Dlatego uczniowie najpierw omówili z prowadzącym cechy dobrego i poprawnego wywiadu a następnie sami musieli przeprowadzić wywiad z gwiazdą lub inną znaną postacią. Zabawa polegała na tym, że uczniowie parami losowali nazwisko sławnej osoby i bez przygotowania musieli zaimprowizować rozmowę, w której jedna osoba wcielała się w rolę dziennikarz a druga udawała gwiazdę. Pozostali uczniowie musieli odgadnąć, kim jest tajemnicza znana osoba. Na koniec warsztatów uczniowie w podobnej konwencji przeprowadzali wywiad z jednym ze swoich nauczycieli. Dodatkową atrakcją zajęć było to, że wszystko odbywało się w rzeczywistym studiu radiowym z mikrofonami, słuchawkami i całym sprzętem radiowym. Warsztaty te były dla uczniów zarówno nauką jak i świetną zabawą. Mieli oni okazję wykazać się dużą kreatywnością i poczuciem humoru a także zdobyć nową wiedzę i wykorzystać ją w praktyce, operując cały czas językiem angielskim.

Ilość zdjęć: 14

Pokaz reportaży

Stało się… 11 maja przeżywaliśmy prawdziwą ucztę kinomana, ponieważ odbyła się wtedy uroczysta projekcja reportaży filmowych, które nagrywaliśmy od października do maja w ramach projektu „Szkoła w mieście”. Całemu przedsięwzięciu przewodziło i patronowało Radio Wrocław, a pokaz odbył się w kinie Helios Magnolia Park. Na wielkim ekranie mieliśmy okazję zobaczyć reportaże o różnorodnej tematyce, takiej jak: sekrety kobiet, granice bycia cool, subkultury, czy konflikt pokoleń. Wszystkie obejrzane dzieła były okazją do zapoznania się z problemami, jakie trapią młodzież oraz pozwoliły na chwilę refleksji nad współczesnym światem. Był to niesamowity wieczór, który na długo pozostanie nam w pamięci.

Ilość zdjęć: 31

Maj 2015

5 maja klasa 3c pojechała na lekcję squasha. Trenerzy nauczyli nas podstawowych chwytów, odbić i zasad gry. Mimo, że byliśmy bardzo zmęczeni, to z chęcią powrócimy jeszcze raz do Hasta la Vista. Po lekcji w-f pojechaliśmy do Katedry Biologii Człowieka, gdzie wysłuchaliśmy wywiadu n/t przodków człowieka. Ostatnią lekcją była lekcji biologii, która odbyliśmy we wrocławskim ZOO. W niezwykle ciekawy sposób dowiedzieliśmy się o teorii ewolucji Darwina. Wszystkie zajęcia były miłą odskocznią od zajęć odbywających się w szkole. 12 maja klasa 3d udała się na lekcje do Instytutu Chemii oraz Ogrodu Botanicznego. Pierwsze zajęcia dotyczyły cukrów oraz białek. W laboratorium przeprowadzaliśmy m.in. próby Tollensa, Trommera czy reakcję biuretową na białko. Obserwacje i wnioski zapisywaliśmy na kartach pracy. W ogrodzie botanicznym było nieco więcej swobody. Otrzymaliśmy karty pracy, które mieliśmy uzupełniać, spacerując wśród drzew i kwiatów. Obie formy zdobywania wiedzy bardzo spodobały się całej klasie. 15 maja uczniowie klasy 2d wzięli udział w warsztatach dziennikarskich zorganizowanych przez Polskie Radio Wrocław. Zajęcia odbywały się w języku angielskim a prowadził je znany dziennikarz Radia Wrocław – pan Tomasz Sikora. Tematem warsztatów było tworzenie biuletynu informacyjnego, nadawanego zazwyczaj o każdej pełnej godzinie. Najpierw uczniowie odwiedzili newsroom, w którym dziennikarze przygotowują wiadomości. Mieli tam okazję zobaczyć kilkoro dziennikarzy przy pracy oraz wysłuchać szefowej newsroomu, która opowiedziała, jak wygląda pozyskiwanie, selekcjonowanie i redagowanie wiadomości do biuletynu. W drugiej części zajęć uczniowie wysłuchali trzech kilkuminutowych wypowiedzi a następnie na ich podstawie mieli zredagować biuletyn informacyjny, w którym jedna informacja trwa około 40 sekund. Na kolejnych zajęciach uczniowie odczytają przygotowane przez siebie wiadomości przez mikrofon. 12 maja klasa 3e wzięła udział w lekcjach n/t zdrowego żywienia, a także poznaliśmy nowe techniki graficzne i malarskie. W Parku Technologicznym wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy prezentację dotycząca zdrowego odżywiania się i o jego wpływie na naszą naukę. Następną częścią zajęć było przygotowanie sałatki owocowej. Potem pojechaliśmy na zajęcia artystyczne do MDK na ul. Kołłątaja. Jedna grupa uczniów żłobiła ostrym narzędziem w tekturze, pokrytej gorącym woskiem. Potem tekturę pokrywało się czarnym tuszem. Druga grupa dostała linolea i dłuta i wykonywała linoryty. Nasze dzieła mogliśmy zabrać do domu.

Ilość zdjęć: 41

Kwiecień 2015

17 kwietnia uczniowie klasy 2d oraz 3d wzięli udział w warsztatach w języku angielskim zorganizowanych przez Polskie Radio Wrocław. Warsztaty poprowadził znany dziennikarz Radia Wrocław – pan Tomasz Sikora. Najpierw uczniowie zapoznali się z zasadami rzetelnego zbierania i przekazywania informacji przez dziennikarzy radiowych. Następnie dowiedzieli się, z jakich elementów składa się poranny program radiowy a na koniec sami tworzyli fragment takiego programu. Uczniowie zostali poproszeni o przeanalizowanie informacji o utrudnieniach w ruchu drogowym sformułowanych w języku polskim. Ponadto otrzymali zapis informacji drogowych po angielsku w formie, jakiej używa się w radiu BBC. Zadaniem uczniów było stworzenie trzech krótkich informacji o wypadkach na dolnośląskich drogach w języku angielskim. Na koniec uczniowie parami odczytywali swoje wiadomości do mikrofonów w profesjonalnym studiu radiowym. Ten ostatni element warsztatów okazał się najtrudniejszy i wzbudził najwięcej emocji, gdyż uczniowie musieli poradzić sobie z ogromną tremą związaną z „publicznym” wystąpieniem w języku obcym i faktem, że było ono nagrywane.

Ilość zdjęć: 56

Marzec 2015

W środę 11 marca klasa 3f. wybrała się do wrocławskiego ZOO na lekcję z biologii dotyczącą teorii Darwina o ewolucji gatunków i kontrowersji, jakie wzbudziła ona w XIX w. Po zajęciach szkoły w mieście gimnazjaliści mieli jeszcze pół godziny, żeby obejrzeć afrykarium i zgromadzone tam okazy flory i fauny z czarnego lądu. Szczególnie zachwycił nas tunel z drapieżnymi rybami, które wyglądały niesamowicie, pływając nam nad głowami. Na zakończenie spotkania Jedynkowicze dostali pamiątkowe pocztówki związane z zajęciami i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

Ilość zdjęć: 19

Nakręć się ... na reportaż cz.5

3 marca przyszła kolej na kolejne spotkanie z serii „Nakręć się na … reportaż”. Tym razem odbyło się ono w naszej szkole. Według przygotowanych wcześniej scenariuszy przeprowadziliśmy wywiady z zaproszonymi gośćmi. Mieliśmy okazję poczuć się jak na prawdziwym planie. Korzystaliśmy nie tylko z profesjonalnej kamery, ale także ze specjalnego mikrofonu i akcesoriów do oświetlania. Zajęcia upłynęły bardzo szybko i w miłej atmosferze. Wspólna praca sprawiła nam wiele radości. Niecierpliwie czekamy na następne zajęcia, a tym bardziej na końcowy efekt.

Ilość zdjęć: 13

Luty 2015

13 lutego klasa 3d i 3e były na zajęciach w Instytucie Chemii UWr. gdzie pod nadzorem chemików, robiliśmy doświadczenia. Otrzymywaliśmy estry, oraz sprawdzaliśmy właściwości alkoholi i kwasów karboksylowych. Zrobiliśmy to, na co nie mamy czasu w szkole. Dzięki temu powtórzyliśmy materiał i uzupełniliśmy braki w wiedzy, a wszystko w sposób o wiele ciekawszy, niż zwykłe czytanie podręcznika! Po zajęciach z chemii pojechaliśmy na lodowisko, gdzie przez prawie godzinę uczyliśmy się jazdy na lodzie, bądź szlifowaliśmy swoje umiejętności pod czujnym okiem pani trenerki. Uważamy to wyjście za wyjątkowo udane. Na lodowisku mogliśmy się zrelaksować, a w instytucie nauczyć nowych umiejętności i przypomnieć/powtórzyć materiał z lekcji.

Ilość zdjęć: 173

Nakręć się ... na reportaż cz.4

Żaklina Hałuza 1d: „9 lutego 2015r. po raz kolejny pojechaliśmy do Radia, żeby pracować nad naszymi reportażami. Tym razem było nas mało, bo jedynie ośmioro. To nie zmienia jednak faktu, że były to dla nas wyjątkowe zajęcia, gdyż mieliśmy okazję poznać dziennikarzy Radia Wrocław i nakręcić z nimi wywiady. Przed naszą kamerą stanęli pan Piotr Pietraszek dziennikarz redakcji sportowej oraz Tomasz Sikora – wydawca serwisów informacyjnych. Obaj panowie opowiedzieli nam o swoim zawodzie, pasjach oraz trudnych momentach w dziennikarstwie. My natomiast, musieliśmy nie tylko wykazać się wiedzą merytoryczną na temat obu panów i tego, czym na co dzień się zajmują, ale również musieliśmy zmierzyć się z czasem, bo wywiad z panem Sikorą prowadziliśmy u niego w studio, między jedną, a drugą audycją. Niektórzy z nas odkryli w sobie nowe talenty, czy to w roli reportera, kamerzysty czy trzymacza lampy ;). Do domów wróciliśmy nieco zmęczeni, ale zadowoleni. W końcu od następnego spotkania ruszamy w teren!”

Ilość zdjęć: 28

Grudzień 2014

5 grudnia klasa 3 d wybrała się na lekcję muzealną do Muzeum Historycznego w Pałacu Królewskim. Tematem prowadzonych zajęć była rewolucja przemysłowa oraz jej osiągnięcia. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało życie przed rewolucją i jak ogromny miała ona wpływ na codzienne funkcjonowanie. Prowadzący rozpoczął od ogólnego wprowadzenia, a zakończył opowieść na historii Wrocławia (pierwsze linie kolejowe czy tramwaje), co chyba najbardziej zainteresowało uczniów. Zdobyte wiadomości na pewno przydadzą się gimnazjalistom w przyszłości. 8 grudnia klasy 3e i 3f uczestniczyły w zajęciach w Pracowni Dydaktyki Fizyki UWr. Uczniowie przeprowadzali doświadczenia związane z prądem elektrycznym. Badali m.in. zależność oporu elektrycznego od długości przewodnika. Wyniki i wnioski z doświadczeń zapisywali w kartach pracy. Warsztaty pogłębiły wiedze uczniów, a także pozwoliły lepiej zrozumieć poznane wcześniej prawa i zasady fizyczne. 8 grudnia odbyły się drugie warsztaty z fotografowania. Rozpoczęły się krótkim, teoretycznym wstępem, a później uczniowie przejęli inicjatywę – mogli odmierzać, wyliczać rozcieńczenia roztworów, posługiwali się wagą elektroniczną, zlewkami i kroplomierzem. Wszystko po to, aby techniką cyjanotypii uzyskać wykonane wcześniej fotografie na papierze. Większości udało się stworzyć naprawdę piękne odbitki! Atrakcji nie brakowało, gdyż na koniec wszyscy tradycyjnie zostali poczęstowani lemoniadą i jabłkami, a także każdy mógł ogrzać się i odpocząć przy kominku.

Ilość zdjęć: 40

Nakręć się ... na reportaż cz.3

02.12. odbyły się kolejne zajęcia z reportażu. Tym razem trenowaliśmy przed wyjściem w teren i przeprowadzaliśmy próbną sondę. Każdy z nas miał szansę operować profesjonalnym sprzętem, dowiedzieć się, jak odpowiednio trzymać mikrofon czy ustawić kadr. Przekonaliśmy się, jak ciężka jest praca reportera. Na końcu zajęć obejrzeliśmy nasze filmiki. Dowiedzieliśmy się, jakie popełniliśmy błędy oraz co poszło nam dobrze, ale przede wszystkim, dużo się śmialiśmy. Improwizacje przed kamerą świetnie nam wyszły, a wpadki wzbogaciły materiał. Spotkanie bardzo nam się podobało. Bardzo dobrze się bawiliśmy, a przecież o to właśnie chodzi - abyśmy czerpali radość z tego, o robimy. Mam nadzieję, że następne zajęcia, które odbędą się dopiero w lutym, będą tak samo, a nawet jeszcze bardziej owocne - wszyscy ze zniecierpliwieniem czekamy na wyjście w miasto z kamerą.

Ilość zdjęć: 14

Listopad 2014

3 listopada klasa 3a brała udział w zajęciach ze squasha w „Hasta la vista. Przez godzinę szaleli na kortach biegając i odbijając piłki rakietką. Uczyli się serwowania oraz prawidłowej postawy w czasie gry. Kinga: „5 listopada 2014 roku, aby zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania, nasz klasa biologiczno - chemiczna 3C wybrała się do Wrocławskiego Parku Technologicznego, znajdującego się na Muchoborze Małym. Pani, która wprowadzała nas w tajniki wiedzy, w ciekawy sposób opowiedziała o wszelkiego rodzaju witaminach oraz miejscu ich występowania. Dodatkowo dowiedzieliśmy się z jakich pierwiastków zbudowany jest nasz organizm oraz jak należy mu dostarczać potrzebnych składników odżywczych. Na koniec skosztowaliśmy własnoręcznie zrobionego deseru, składającego się z jogurtu naturalnego, owoców oraz musli”. W czwartek 6.11.2014 r. uczniowie klasy 3e wzięli udział w zajęciach w ramach projektu „Szkoła w mieście”, które odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Kołłątaja 20. Uczniowie pracowali w dwóch grupach. Jedna z nich uczestniczyła w zajęciach malarstwa – trzecioklasiści malowali farbami akwarelowymi, prace były inspirowane między innymi jesiennym krajobrazem. Niektórzy wykonywali szkice ołówkiem. Druga grupa wzięła udział w zajęciach grafiki, gdzie pod opieką instruktorki wycinali w kawałkach linoleum rysunki według własnego pomysłu. Następnie pokrywali prace farbą drukarską i odbijali je na papierze. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe i stanowiły wyzwanie dla kreatywności uczestników, którzy wykonali wiele interesujących prac. Ola: „7 października klasa 2e rozpoczęła zajęcia fotograficzne w klubie „ Panato” przy ul. Jedności Narodowej. Na pierwszych zajęcia udaliśmy się na „Spacery Fotograficzne” trasą „Rybacką”, która wiodła na teren dawnego Przedmieścia Mikołajskiego. Podpatrywaliśmy architekturę modernistyczną, budynki z czasów PRL . Trasą „ Jedności” zapoznaliśmy się bliżej z regionem Nadodrza. Podczas spaceru poznaliśmy także historię Portu Miejskiego. Liczne zdjęcia, które w tym czasie robiliśmy na swoich aparatach fotograficznych wysłaliśmy prowadzącemu. Przydały się one na następne zajęcia, które odbyły się 6 listopada. Ich tematem przewodnim było nowe dla nas pojęcie CYJANOTYPIA, czyli jedna z najstarszych technik uzyskiwania fotografii na papierze. Wywoływaliśmy odbitki. Była to fantastyczna nauka połączona z zabawą”.

Ilość zdjęć: 114

Nakręć się na ... reportaż - cz.2

28.10. odbyło się kolejne spotkanie z serii warsztatów „ Nakręć się na.. reportaż”, organizowanych we współpracy z Radiem Wrocław. Tym razem skupiliśmy się na dopracowywaniu szczegółów, związanych z tematami naszych filmów. Na początku zajęć, przedstawialiśmy panu prowadzącemu swoje propozycje realizacji reportaży oraz skupiliśmy się na problemach, które musimy pokonać, aby w jak najlepszy sposób pokazać sedno nurtującej nas sprawy oraz aby materiał był dobry i zainteresował odbiorców. Następnie zajęliśmy się opracowywaniem pytań do sondy ulicznej, którą będziemy prowadzić już niebawem. W drugiej części zajęć, osoby które chciały wcielić się w dziennikarzy i operatorów, mogli w końcu mieć swoje przysłowiowe pięć minut, dostając szansę nauki podstaw obsługi profesjonalnej kamery, przetestowania mikrofonów oraz przekonania się, że zawód dziennikarza, to nie jest wcale tak prosta sprawa. Pierwsze próby za kamerą wypadły nam całkiem nieźle, jestem ciekawa jak to wyjdzie już nam na ulicy…. Następne spotkanie już 18. listopada. Co nas czeka? Przekonamy się!

Ilość zdjęć: 41

Nakręć się na ... reportaż - cz.1

14 października 2014 w Dzień Nauczyciela, ruszyły pierwsze warsztaty w ramach projektu „Nakręć się na… reportaż” (w ramach „Szkoły w mieście”). Grupa dwudziestu pięciu zapaleńców filmowych ruszyła do siedziby Radia Wrocław, aby uczestniczyć w zajęciach kręcenia reportaży. Nasze warsztaty prowadzi sztab profesjonalnych operatorów pod czujnym okiem pana Krzysztofa Kubika, który zdradzi nam, jak zmierzyć się z trudną sztuką reportażu i wspólnie nakręcimy swój własny materiał. Już na początku pierwszych zajęć dowiedzieliśmy się, co to jest reportaż, na czym polega zawód reportażysty, jak podejść do tematu reportażu i na czym polega cała sztuka uchwycenia jego sedna sprawy. Następnie rozmawialiśmy, co nas w życiu interesuje oraz próbowaliśmy połączyć to z tematami, jakimi chcielibyśmy się zająć przy kręceniu swoich filmów. Po tych paru godzinach teorii, przyszło nam podzielić się na grupy i zastanowić nad tematami, nad jakimi chcielibyśmy pracować. Padło przy tym wiele pomysłów, m.in. konflikty pokoleń, zaburzenia z jedzeniem, prowokacyjne drag queen oraz czy kobiecość polega na przesadnym dbaniu o swoje ciało. To tylko niektóre z tematów, jakie przychodziły nam do głowy, natomiast jaki będzie efekt końcowy, to musicie uzbroić się w cierpliwość i poczekać do kwietnia. Wtedy odbędzie się specjalny pokaz w jednym z wrocławskich kin, podczas którego będziecie mogli podziwiać nasze reportaże. A jak przebiegać będę dalsze prace nad filmami, będę starała się na bieżąco relacjonować.

Ilość zdjęć: 11

Czerwiec 2014

Klasy 2f i 2d miły zajęcia w Akademii Zdrowego Odżywiania. Uczniowie wysłuchali wykładu n/t zdrowego odżywiania, dowiedzieli się jakie składniki pokarmowe są najistotniejsze w ich diecie, jak należy wybierać produkty w sklepie, jakie cukry są najlepsze dla młodego organizmu, na co zwracać uwagę przy wybieraniu wędlin. W części praktycznej przygotowywali pyszne sałatki owocowe i warzywne, które następnie konsumowali. „W dniu 5.06.2014 w ramach Szkoły w Mieście klasa 2d uczestniczyła w zajęciach w Młodzieżowym Domu Kultury na Fabrycznej. Podczas warsztatów muzycznych zobaczyliśmy film pod tytułem ,,Rytm to jest to!’’ w reżyserii Thomasa Grube’a . Jest to film dokumentalny, nakręcony w Berlinie. Przedstawia on historię młodzieży , dla której tzw. wysoka kultura tu puste słowo. Członkowie Orkiestry Filharmonii Berlińskiej, pod batutą Sir Simona Rattle'a we współpracy z brytyjskim choreografem Roystonem Maldoomem i jego asystentami postanawiają zaangażować młodzież w przygotowaniach i wystawieniu baletu Igora Strawińskiego "Święto wiosny". W projekcie wzięło udział dwustu pięćdziesięciu uczniów z dwudziestu pięciu krajów . Pod okiem opiekunów młodzi ludzie, z których tylko nieliczni mieli kontakt z muzyką klasyczną i ekspresyjnym tańcem, biorą udział w żmudnych przygotowaniach. Poprzez udział w próbach uczą się pracowitości, wytrwałości, miłości, szacunku, radości życia i odkrywają w sobie pasję i wrażliwość, której wcześniej nawet w sobie nie podejrzewali. Ten temat spodobał się większości uczniów. Film pokazał nam, że taniec może pomóc w odkrywaniu samego siebie. Z zajęć wróciliśmy zadowoleni, ponieważ mogliśmy spojrzeć na taniec z zupełnie innej strony.” – Kasia 2d

Ilość zdjęć: 71

Maj 2014

W golfa grać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej, o czym przekonali się uczniowie klasy 3d, którzy 8 maja przybyli do klubu Toya Golf. Dla większości z nich było to pierwsze zetknięcie się z tą grą, które okazało się świetną zabawą i cennym doświadczaniem. Jedynkowicze poznali podstawowe zasady gry, nauczyli się nazywać poszczególne rodzaje nawierzchni pola golfowego, dowiedzieli się kim jest caddy i jak nazywają się podstawowe kije golfowe. Spróbowali też swoich sił w grze i obserwowali profesjonalistę, jak skutecznie umieszcza piłeczkę w dołku. Jako zadanie specjalne, cała klasa miała obstawić, w ilu uderzeniach pan instruktor trafi do dołka oddalonego o 400 m. Niestety, ani dziewczyny, ani chłopcy nie zgadli, za to wszyscy solidarnie musieli wykonać dziesięć pompek. Uczniowie w dobrych nastrojach i atmosferze zabawy spędzili półtorej godziny na świeżym powietrzu. I jak tu nie lubić „Szkoły w mieście”?! „13 maja klasa 3e miała okazję wziąć udział w warsztatach przeprowadzonych w czekoladziarni. Uczniowie mogli nauczyć się rozpoznawania aromatów oraz ich pochodzenia. Własnoręcznie ucierali świeże przyprawy, które następnie przyklejali w specjalnie wyznaczone miejsca na otrzymanych mapkach. Na koniec czekała ich miła niespodzianka w postaci fontanny czekolady wraz z różnymi smakołykami” - Natalia 3e. „13 maja 2014 roku klasa 3b wraz z panią Anną Kapelko wybrała się do Instytutu Chemii na UWr na zajęcia o nazwie „Związki organiczne w pożywieniu”. Przed wejściem do laboratorium zostaliśmy poinformowani o panujących zasadach BHP i podzieliliśmy się na trzy grupy. Każdy uczeń musiał założyć strój ochronny, na który składał się fartuch, okulary i rękawiczki. Tak przygotowani mogliśmy przystąpić do pracy. Pracownicy laboratorium wręczyli nam karty z opisanymi doświadczeniami. Wykonywaliśmy próby – biuretową i ksantoproteinową (na wykrycie białka) oraz próbę Trommera, pomagającą wskazać glukozę. Najwięcej radości dała nam próba Tollensa, w wyniku której otrzymaliśmy metaliczne srebro. Ku naszemu zaskoczeniu probówki ze srebrem mogliśmy zabrać do domu. Podczas wykonywania doświadczeń pracownicy laboratorium nie stronili od porad i cierpliwie odpowiadali na nasze pytania. Wycieczka bardzo nam się podobała i poszerzyła nasze chemiczne horyzonty” – Weronika, Ola 3b. „13 maja pojechaliśmy (1c) na pole golfowe. Na miejscu przywitało nas dwóch panów, którzy byli trenerami do gry w golfa. Kiedy ujrzeliśmy pole golfowe byliśmy zdumieni jego rozmiarami. Nauczyliśmy się zasad gry w golfa, typów kijów do golfa, sposobu uderzania piłeczki golfowej. Golf naprawdę nie jest taki zły jak myśleliśmy. Nie jest to "gra dla dziadków", to tylko stereotyp. W tym sporcie jest potrzebna dobra kondycja! Na sam koniec sami mogliśmy spróbować gry w golfa. W naszej grupie najdalej wybił piłeczkę Krystian (trochę więcej niż 80 metrów ). Niektórym szło gorzej ale próbowali! Zestaw zawodowego golfisty powinien składać się z : max. 14 kijów ( większa ilość dyskwalifikuje zawodnika), zestawu piłeczek, przekąski niskokalorycznej, rękawiczki służącej do zamortyzowania poślizgu ręki na trzonku kijka golfowego” – Wiktor 1c. „13 maja klasa 2D, w ramach projektu "Szkoły w mieście", udała się na golfa. Na początku panowie instruktorzy krótko nas z podstawami tego pięknego sportu i pokazywali do jakich uderzeń służą poszczególne typy kijów. Potem obserwowaliśmy jak jeden z instruktorów pokazywał nam jak się "przechodzi" dołek. Na sam koniec mięliśmy okazję poćwiczyć w uderzeniach piłki golfowej na odległość a także na celność. Przeprowadziliśmy nawet małe zawody - komu uda się trafić do dołka znajdującego się kilka metrów dalej. Zajęcia prowadzone były w bardzo ciekawy sposób i spodobały się każdemu z nas. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś uda się nam tam pojechać.” - Michał 2d. „13 maja klasa 3c udała się na zajęcia na UWr, na Wydział Chemii. Tematem zajęć były związki organiczne w jedzeniu. Po wejściu do laboratorium, każdy dostał odzież ochronną. Wykonywaliśmy różne doświadczenia m.in. próbę ksantoproteinową. Bezpieczeństwa i porządku podczas doświadczeń pilnowali studenci i profesorowie. Zajęcia bardzo się nam podobały. Chcielibyśmy częściej chodzić na takie warsztaty.” 13 maja klasa ID wybrała się do wrocławskiego ZOO. Tematem spotkania i zajęć warsztatowych prowadzonych w tym miejscu były ssaki drapieżne zamieszkujące Europę. Na początek obejrzeliśmy krótką prezentację multimedialną. Następnie przewodniczka oprowadziła nas po ogrodzie zoologicznym i na własne oczy mogliśmy zobaczyć drapieżniki oglądane wcześniej na prezentacji. Podziwialiśmy te piękne i niebezpieczne ssaki. Po zajęciach zostało jeszcze trochę czasu na pooglądanie innych zwierząt. Było naprawdę ciekawie i wszyscy świetnie się bawili! „13 maja klasa 2f udała się do siłowni Hasta La Vista na zajęcia z wychowania fizycznego. Gimnazjaliści doskonalili umiejętność gry w squash (to była ich trzecia wizyta) pod opieką instruktorów. Wszyscy trochę się zmęczyli i świetnie bawili, więc do szkoły wróciliśmy w doskonałym nastroju.”

Ilość zdjęć: 74

Kwiecień 2014

„4 kwietnia 2e poszła na lodowisko. Na początku odbyła się krótka rozgrzewka a potem ćwiczenia doskonalące jazdę. Uczyliśmy się przeplatanki i jazdy tyłem. Potem instruktorka uczyła nas piruetów i obrotów. To niestety nam nie szło. Na koniec zajęć była jazda dowolna i niestety musieliśmy schodzić z tafli. Trochę spoceni i zmęczeni, ale za to w wyśmienitych humorach, wróciliśmy do szkoły. Z niecierpliwością czekamy na następne wyjście!” (Wiktoria i Agata 2e) „7 kwietnia klasy 3e i 3f wybrały się na zajęcia w Instytucie Fizyki UWr. Tematem doświadczeń i badań, które przeprowadzaliśmy, były magnetyzm i optyka. Wykonywaliśmy zadania w kilkuosobowych grupach, mając do dyspozycji różne urządzenia i materiały. Budowaliśmy między innymi prądnicę, badaliśmy zjawisko indukcji elektromagnetycznej, mierzyliśmy natężenie prądu za pomocą własnoręcznie zbudowanej zwojnicy oraz obserwowaliśmy wiązki lasera przechodzące przez przezroczyste ciała stałe. Wyniki zapisywaliśmy na kartach pracy. Najbardziej podobały nam się doświadczenia z laserem oraz oddziaływaniem (bardzo silnych) magnesów. W ciekawy sposób utrwaliliśmy wiedzę zdobytą w szkolnych ławkach i po raz kolejny przekonaliśmy się, że fizyka to naprawdę ciekawa dziedzina nauki :)” (Zosia)

Ilość zdjęć: 47

Marzec 2014

7 marca uczniowie klasy 2d wzięli udział w ostatnich już, czwartych warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez Rafała Motriuka, współpracownika BBC i Radia Wrocław. Tym razem mieli okazję sprawdzić się w prawdziwym studio, a postawione przed nimi zadanie obejmowało redakcję newsa radiowego i jego późniejsze zarejestrowanie. Uczniowie poćwiczyli swój angielski, umiejętności redaktorskie oraz pracę z mikrofonem, a także dowiedzieli się, jak mówić, aby przyciągać uwagę słuchaczy. 19 marca klasa 2D poszła na warsztaty taneczne w MDK Krzyki oraz do Muzeum Miejskiego Wrocławia na wykład o reformacji i kontrreformacji oraz jej wpływu na Wrocław. Pani przewodniczka w interesujący sposób opowiadała nam w muzealnej sali o powstaniu protestantyzmu i różnicach pomiędzy tą religią a chrześcijaństwem. Pod koniec zajęć nowo nabytą wiedzę wykorzystaliśmy w czasie wypełniania karty pracy.

Ilość zdjęć: 11

Luty 2014

4 lutego klasa 2f wybrała się do wrocławskiego radia na ostatnie z cyklu warsztatów radiowych, poświęconych tworzeniu audycji. Gimnazjaliści nagrywali krótkie recenzje obejrzanych ostatnio filmów, spektaklów, koncertów itp. oraz puścili wodze fantazji i charakteryzowali siebie jako trzydziestolatków. Po serii ćwiczeń redakcyjnych i wystąpień przed mikrofonem gimnazjaliści nagrywali jak profesjonalni dziennikarze. Z niecierpliwością czekamy na audycję na żywo...6 lutego uczniowie klas 3b i 3f odwiedzili Planetarium w Instytucie Astronomii. Temat wykładu to „Spacer po niebie”. Uczniowie byli zachwyceni lekcją. Prowadzący przypomniał, jakie mamy planety, galaktyki, gwiazdozbiory oraz inne ciała niebieskie. Poszerzyli swoją wiedzę z astronomii. Po krótkim wstępie każdy mógł zobaczyć na specjalnym ekranie niebo letnie i zimowe nie tylko nad Wrocławiem, ale też nad równikiem i Biegunem Północnym. Uczniowie zdobyli wiedzę, którą z pewnością będą mogli wykorzystać w praktyce. Uczniowie klasy 2D już po raz trzeci gościli na warsztatach dziennikarskich w siedzibie Polskiego Radia Wrocław. Warsztaty prowadzone były w całości w języku angielskim przez współpracującego z BBC dziennikarza PRW, Rafała Motriuka. Podczas trwającego półtorej godziny spotkania uczniowie uczyli się z materiałów szkoleniowych BBC, ćwiczyli się w niełatwej sztuce dobierania informacji składających się na wartościowy materiał dziennikarski. Następnie mieli za zadanie stworzyć autorski news prasowy. Warsztaty zakończyło zwiedzanie sali koncertowej Polskiego Radia Wrocław.

Ilość zdjęć: 30

Styczeń 2014

„17 stycznia klasa 2d poszła na warsztaty z języka angielskiego do Radia Wrocław. Zajęcia prowadził dziennikarz, który przed laty współpracował z radiem BBC w Londynie. Obejrzeliśmy prezentację o sposobach przeprowadzania wywiadów. Następnie otrzymaliśmy zadania, które miały na celu utrwalić naszą wiedzę o tworzeniu reportażu. Podczas warsztatów mieliśmy okazję popracować nad poprawnym brytyjskim akcentem. Warsztaty bardzo nam się podobały. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę i słownictwo. Mogliśmy także się sprawdzić w roli dziennikarzy.”

Ilość zdjęć: 5

Grudzień 2013

9 grudnia 2e i 2f miały zajęcia w Pracowni Dydaktyki Fizyki UWr. Uczniowie w trzyosobowych grupach wykonywali doświadczenia dotyczące energii mechanicznej i wewnętrznej. Gimnazjaliści badali m.in. zależność odległości na jaką upadały skoble od ilości wystrzeliwanych skobli. 12 grudnia klasy drugie uczestniczyły w zajęciach w Orbicie. Na zajęciach z łyżwiarstwa uczniowie uczyli się jeździć slalomem, przeplatanką oraz tyłem. „17 grudnia, klasa 2f odwiedziła Radio Wrocław, by kolejny raz uczestniczyć w cyklu zajęć poświęconych lekturze „Skąpiec”. Jak zawsze, uczniowie zostali podzieleni na dwa zespoły. Pierwszy pracował z panią Moniką, drugi natomiast z panią Kasią. Zajęcia z panią Kasią rozpoczęliśmy krótką gimnastyką aparatu mowy, aby nasze narządy były gotowe do pracy, podczas nagrywania audycji. Następnie zostaliśmy podzieleni na czteroosobowe zespoły i mieliśmy za zadanie przygotować teatr radiowy, oparty na wierszu Juliana Tuwima „Ptasie radio”. Zabawy było co nie miara, bo musieliśmy wcielać się w różne postacie m.in. sójkę czy wróbla oraz tak modulować naszym głosem, aby z jednej strony oddać charakter tekstu i granej postaci, a z drugiej mówić płynnie i wyraźnie. Gdy już wszystkie grupy nagrały swój materiał przeszliśmy na zajęcia do pani Magdy. Pierwsze z zadań polegało na samodzielnym zredagowaniu dwóch, dowolnych newsów, jakie mogliśmy puścić na antenie radia. Następnie dobraliśmy się w pary i weszliśmy do studia nagrywać nasze wiadomości. Na przemian, każdy z nas podawał po jednej propozycji napisanych przez siebie newsów i z dodaniem oryginalnych jingli radiowych, stworzyliśmy nasz własny serwis informacyjny. Na koniec zostało nam przedstawione nie lada zadanie, dostaliśmy teksty Jana Brzechwy „Tańcowała igła z nitką” i mieliśmy w czteroosobowych grupach zaprezentować ten wiersz, ale w mrocznym i przerażającym wydaniu. Każda z osób czytała po jednym wersie, a wszystko to przy upiornym podkładzie muzycznym. Tak to wszystko poszyliśmy, że wyszedł nam z tego straszny wiersz”. 18 grudnia klasy drugie wybrały się do MBP na ul. Worcella, gdzie gimnazjaliści uczestniczyli w wykładzie połączonym z pokazem multimedialnym poświęconym dobrej prezentacji. Obok wskazówek technicznych dotyczących np. doboru odpowiedniej czcionki, jej kroju i wielkości, kolorów tła i napisów, umieszczania fotografii i ilustracji, uczniowie otrzymali także instrukcje praktyczne związane w zachowaniem, strojem czy sposobem mówienia prowadzącego prezentację. Drugoklasiści, którzy przygotowują się do zaprezentowania swoich projektów przedmiotowych na pewno wiele skorzystali na tych zajęciach, a zdobytą wiedzę będą mogli sprawdzić w praktyce pracując nad własnymi wystąpieniami.

Ilość zdjęć: 116

Grudzień 2013 - premiera spektaklu

"Nam wiecznej chwały - im wiecznej zguby" - tak brzmiały słowa przysięgi, wypowiedziane przez Anielę i Klarę, w spektaklu „Śluby panieńskie”. Premiera spektaklu odbyła się 2 grudnia 2013r. na deskach Teatru Polskiego. Aktorami byli uczniowie z naszej szkoły, impreza została przygotowana w ramach projektu "Szkoła w mieście". Relację z tego wydarzenia oraz wrażenia po spektaklu, możecie przeczytać w specjalnym wydaniu „e-Pinechy” http://redakcja.mam.media.pl/jelonek/.

Ilość zdjęć: 294

Listopad 2013

4 listopada klasy 2e i 2f wybrały się do Orbity, żeby zainaugurować tegoroczny sezon łyżwiarski. Gimnazjaliści pod okiem instruktorki doskonalili umiejętność jazdy na łyżwach, jednocześnie bawiąc się z ringo, plastikowymi miskami i ćwicząc slalomy. Wszystkie te zabawy służyły poprawieniu techniki jazdy. Czym jest prez.? To samo pytanie stawiali sobie gimnazjaliści z 2e i 2f, idąc na zajęcia do DBP na ul. Worcella. Okazało się, że prezi to nowy rodzaj prezentacji multimedialnej, której tajniki uczniowie zgłębiali na warsztatach prowadzonych przez informatyka. Jedynkowicze dowiedzieli się m. in., jak założyć sobie konto umożliwiające korzystanie z programu prezi, jakie możliwości ten program daje użytkownikom i w jakie pułapki mogą oni wpaść, tworząc swoje prezentacje. Uczestnicy nauczyli się także, jakie warunki powinna spełniać dobra prezentacja multimedialna, niezależnie od tego w jakim programie została wykonana. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne przy komputerach z pewnością przydadzą się przy realizacji projektów gimnazjalnych drugoklasistów. „Smaki i zapachy Bożego Narodzenia”, taki tytuł nosiły zajęcia, w których miała możliwość uczestniczyć klasa 3D w dniu 18 listopada w Czekoladziarni. Była to pachnąca lekcja o smakach i zapachach, o tym czym są i z jakich zakątków świata pochodzą świąteczne przyprawy. Mieliśmy okazję przenieść się w magiczną podróż palcem po mapie, w poszukiwaniu niezwykłych aromatów przypraw świata. Naszą wizytę, w tym wyjątkowym miejscu, zakończyliśmy delektując się smakowitą czekoladą. W Akademii Żywienia uczniowie 2b i 2c uczyli się jak sporządzić szybko i prostymi narzędziami zdrowe i świeże jedzonko. Poznali również zasady dobrego odżywiania. W czasie zajęć wykonali sałatki i pasty, które potem ze smakiem zjedli. 22 listopada uczniowie klasy 2D odwiedzili siedzibę Polskiego Radia Wrocław przy ulicy Karkonoskiej. Okazją ku temu były warsztaty prowadzone w języku angielskim przez Rafała Motriuka, dziennikarza, który ma na koncie pracę między innymi dla słynnego BBC. Podczas pierwszego ze spotkań warsztatowych uczniowie zapoznali się z etyką i systemem pracy dziennikarzy działających pod egidą BBC i innych czołowych serwisów informacyjnych oraz uczyli się dokonywać selekcji materiału nadającego się na dziennikarski news. Kto wie, może za kilka lat zawitają do profesjonalnego radiowego studio w zupełnie innej roli?

Ilość zdjęć: 145

Październik 2013

15 października klasa 2f wzięła udział w zajęciach zapoczątkowujących cały cykl spotkań i warsztatów radiowych. We wrocławskim radiu czekali na nas dziennikarze, którzy pokazali nam historyczne urządzenia do wzmacniania, rejestrowania i odtwarzania głosu. W radiowym muzeum mogliśmy zobaczyć m. in. gigantyczny przenośny mikrofon z lat sześćdziesiątych XX w., płyty winylowe i wielkie magnetofony szpulowe, na których nagrywano i montowano dźwięk. Następnie udaliśmy się do radiowego studia nagraniowego, gdzie po serii ćwiczeń na dykcję i rozruszanie ust nagrywaliśmy swój głos, czytając komunikaty o pogodzie, wiadomości, mówiąc o wrażeniach z radia. Później słuchaliśmy nagranego materiału, a dziennikarki fachowo komentowały wystąpienia, podpowiadając, co poprawić i zmienić w przyszłości.. Na własne uszy mogliśmy się przekonać, że radiowy mikrofon nie daruje żadnych błędów, niedbałej wymowy itp. Słychać nawet drżenie głosu i zdenerwowanie mówiącego. Pokonanie lęku przed mikrofonem to naprawdę duże wyzwanie! Jadzia 2e: „16 października klasa 2e udała się do MDK im. Mikołaja Kopernika na zajęcia plastyczne. Zostaliśmy podzieleni na grupy. Jedna grupa malowała akwarelami martwą naturę. Druga wykonywała dzieła chlapiąc farbę olejną do miski wypełnioną wodą, a następnie kładąc do niej kartki papieru. Zajęcia podobały się, gdyż poznaliśmy dwie nowe dziedziny sztuki i mogliśmy się poczuć artystami. Po zajęciach plastycznych pojechaliśmy do Muzeum Historycznego. Na muzealnej lekcji historii dowiedzieliśmy się o rozbiciu dzielnicowym oraz zobaczyliśmy makietę średniowiecznego Wrocławia. Potem obejrzeliśmy film na temat powstania naszego miasta.”

Ilość zdjęć: 38

Wrzesień 2013

Ola Chwalińska napisała: „Od początku roku klasa 1d, co tydzień, wyjeżdża na lekcje gry w golfa. Uczymy się od podstaw techniki gry w golfa oraz golfowego języka. Początkowo myśleliśmy, że golf jest nudny. Bo co może być ciekawego w odbijaniu piłeczki kijem? Okazało się, że gra w golfa wycisza i jest wspaniałą formą spędzania wolnego czasu. Na lekcjach golfa uczymy się również języka angielskiego, ponieważ jeden z trenerów mówi w tym języku. Jesteśmy bardzo zadowoleni i zaintrygowani taką formą lekcji wychowania fizycznego. Czekamy na poniedziałek i kolejne spotkania z golfem!” Klasy drugie miały lekcję sztuki w Oratorium Marianum i Auli Leopoldina. „Zajęcia były bardzo interesujące i dużo się nauczyliśmy o sztuce baroku. Zobaczyliśmy piękne freski i rzeźby. Wyjaśnienia przewodnika bardzo nam się przydały przy rozwiązywaniu zadań związanych z barokiem. Zobaczyliśmy ciekawe miejsca Wrocławia, w których do tej pory nie byliśmy”.

Ilość zdjęć: 35

Czerwiec 2013

19 czerwca klasy Ia oraz If wybrały się na lekcję muzealną do Muzeum Architektury. Uczniowie dowiedzieli się, że w średniowieczu dzisiejsze muzeum było klasztorem zakonu bernardynów, poznali stroje, codzienne życie i zajęcia mnichów. Gimnazjaliści zapoznali się z architekturą typową dla średniowiecznego klasztoru i obejrzeli średniowieczne pozostałości klasztoru, które zachowały się do dziś. W części warsztatowej, wzorem średniowiecznych iluminatorów, projektowali i ozdabiali inicjał swojego imienia. W środę 19. 06 i w czwartek 20. 06. 13. klasy II c, III c oraz II b i I f wzięły udział w zajęciach sportowych zorganizowanych przez fundację „Hobbit”. Gimnazjaliści poznali zasady bezpiecznego zachowania się na wodzie i sprzęt asekuracyjny dla uprawiających sporty wodne. Dowiedzieli się, na czym polega „piłka kajakowa” i obejrzeli fragment gry. Najważniejszym punktem programu była nauka pływania na kajakach rekreacyjnych oraz nauka podstaw żeglarstwa na łodziach żaglowych w czasie rejsu po Odrze. W oba dni zajęć pogoda dopisała, a uczestnicy byli zachwyceni możliwością spędzenia upalnych dni poza murami szkoły. Sporty wodne na pewno zyskały nowych zwolenników. Już niebawem, na wakacjach uczniowie będą mogli sprawdzić nowe umiejętności.

Ilość zdjęć: 55

Maj 2013

W golfa grać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej, o czym przekonali się uczniowie klas drugich, którzy 14 maja przybyli do klubu Toya Golf w Krynicznie. Dla większości to pierwsze zetknięcie z golfem okazało się świetną zabawą i cennym doświadczaniem czegoś nowego. Jedynkowicze poznali podstawowe zasady gry, nauczyli się nazywać poszczególne rodzaje nawierzchni pola golfowego, dowiedzieli się kim jest caddy i jak nazywają się podstawowe kije golfowe. Spróbowali też swoich sił w grze i obserwowali profesjonalistę (naszego instruktora) w działaniu. Uczniowie w dobrych nastrojach i atmosferze zabawy spędzili półtorej godziny na świeżym powietrzu. I jak tu nie lubić „Szkoły w mieście”?! „Dnia 14 maja klasa 3f pojechała do Muzeum Techniki, gdzie oglądaliśmy stare, zabytkowe statki. Zobaczyliśmy, jak dawniej wyglądała praca na okrętach oraz jak wygląda prawdziwy silnik parowy. Kapitan opowiadał nam o ich działaniu, pracy na statku oraz o ciekawych historiach z jego życia. Potem usłyszeliśmy o czasach, kiedy była rewolucja przemysłowa. Kolejnym miejscem zajęć był Instytut Astronomii. Obejrzeliśmy tu obrazy nieba, wyświetlane za pomocą projektora na materiale w kształcie koła, widziane z wrocławskiego Rynku. Rozpoznawaliśmy różne gwiazdozbiory i planety. Ta wycieczka pozwoliła nam poszerzyć ogólną wiedzę na temat kosmosu i bardzo nam się podobała”. 22 maja klasy 3e i 3f wzięły udział w zajęciach z podstaw żeglarstwa. Zajęcia odbyły się w siedzibie fundacji „Hobbit” oraz na wodach Odry. Uczniowie mieli okazję poznać zasady bezpiecznego przebywania na wodzie, nauczyć się podstawowych manewrów kajakarskich, poznać terminologię żeglarską oraz nauczyć się odczytywać oznakowanie śródlądowych dróg wodnych. Podczas zajęć uczniowie pływali na kajakach oraz łodziach żaglowych. Każdy mógł wcielić się w rolę sternika łodzi. Dzięki wyprawie uczniowie mogli obejrzeć Most Milenijny od dołu.

Ilość zdjęć: 220

Kwiecień 2013

„4 kwietnia nasza klasa 1e miała zajęcia w ZOO i Instytucie Astronomicznym UWr. W ZOO zobaczyliśmy żółwia wężoszyjnego, szpaka balijskiego, ptasznika, kaczorka celebejskiego. Dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre gatunki są zagrożone wyginięciem. Na zajęciach z astronomii zobaczyliśmy prezentację „Spacer po nocnym niebie”, która była wyświetlona na półokrągłym ekranie. Zobaczyliśmy planety Układu Słonecznego, konstelacje widoczne z Ziemi oraz sąsiednie galaktyki. Nauczyliśmy się wskazywać konstelacje. Na koniec zajęć mogliśmy zadawać pytania. Wycieczka bardzo nam się podobała”. „9 kwietnia poszliśmy (1a) do Instytutu Chemii UWr. Na miejscu, każdy dostał fartuch, okulary i rękawiczki. Zostaliśmy podzieleni na trzy grupy. Każda grupa miała swój sprzęt i opiekuna - panią lub pana, którzy nam pomagali. Samodzielnie wykonaliśmy kilka doświadczeń, obserwowaliśmy zachodzące reakcje chemiczne, a na koniec wypełnialiśmy karty pracy. Te zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające. Po zajęciach z chemii poszliśmy na zajęcia z biologii do Muzeum Przyrodniczego. Przewodnik opowiadał nam o zwierzętach wodnych, jak i lądowych. Zobaczyliśmy rekina młota, strusie oraz poznaliśmy historię szympansa Grześka z wrocławskiego ZOO. Moją uwagę przykuła najeżka czyli ryba, która w obliczu zagrożenia powiększa się trzykrotnie. Największe zainteresowanie u kolegów wzbudził płetwal błękitny, który zajmował połowę sali. Oglądaliśmy również gabloty z różnymi owadami. Były tam pająki, do których niektórzy bali się podejść, jak i piękne, kolorowe motyle. Pani przewodnik opowiadała o pozytywnym i negatywnym działaniu motyli. Dzięki temu wiemy już, dlaczego mamy dziury w swetrach". „ 17 kwietnia wybraliśmy się całą klasą 1d do czekoladziarni. Była to długo wyczekiwana wycieczka, więc humor nam dopisywał. Dowiedzieliśmy się tam wielu ciekawych rzeczy o odkryciu i produkcji czekolady. Mogliśmy również przygotować własną przyprawę. Gdy zostaliśmy poczęstowani owocami w czekoladzie, wszystkim zaświeciły się oczy, lecz największą atrakcją okazało się samodzielne robienie pralinek. Świetnie się przy tym bawiliśmy. Ten „słodki wyjazd” był bardzo udany i długo go nie zapomnimy”. „29 kwietnia klasy 3e i 3f uczestniczyły w zajęciach w Instytucie Fizyki Doświadczalnej UWr. Wykonywaliśmy doświadczenia, pracując w trzyosobowych grupach. Budowaliśmy wg instrukcji obwody elektryczne i mierzyliśmy ich parametry, wykonaliśmy kilka rodzajów silników oraz otrzymywaliśmy obrazy za pomocą soczewek. Na wykonanie każdego zadania mieliśmy około 20 minut, po czym następowała zamiana stanowisk. Zajęcia bardzo się nam podobały, ponieważ mogliśmy w praktyce sprawdzić swoją wiedzę i poznane prawa fizyki. Dodatkową atrakcją był dojazd na miejsce autokarem”.

Ilość zdjęć: 80

Marzec 2013

„11 marca klasy 1e i 1f wybrały się do Pracowni Dydaktyki i Popularyzacji Astronomii „Planetarium”. Tam uczestniczyliśmy w wykładzie n/t ruchu obrotowego Ziemi, oglądaliśmy globus nieba oraz pozorną wędrówkę Słońca po niebie. Kolejne zajęcia odbyły się w ZOO. Obejrzeliśmy terrarium i motylarnię. Pokazano nam prezentację n/t pokrewieństwa człowieka z różnymi małpami, a później (na żywo) mogliśmy zobaczyć „naszych przodków”. Szczególnie spodobał nam się szympans Bobi, który chciał z nami grać w piłkę pomarańczami. W czasie wyjścia dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, które wykorzystamy w szkole. Kontakt ze zwierzętami dostarczył nam wiele radości”. 15 marca 2013r. w Centrum Kultury Agora, odbyły się wiosenne warsztaty plastyczne pt. „Owieczka i baranek”, prowadzone przez panią Jadwigę Całkę. W zajęciach brali udział uczniowie z klas 2d i 3a. W wesołej i miłej atmosferze, uczniowie wyrabiali i formowali w glinie baranki, którym doprawili zachwycające rogi. Aby przygotować wełnę, którą pokryli swoje baranki, musieli zetrzeć suchą glinę na „wióry”, korzystając z kuchennej tarki. Po wysuszeniu owieczek i baranków zostały one wypalone w piecu ceramicznym. Takie oryginalne ozdoby wykonane przez uczestników warsztatów cieszą nie tylko oczy, ale również roztaczają wokół świąteczną, wielkanocną atmosferę. 19 marca 2e i 2f wzięli udział w zajęciach z fizyki w Pracowni Dydaktyki Fizyki UWr. "Bardzo mi się podobało to, że sami wykonywaliśmy różne, ciekawe doświadczenia, a później wypełnialiśmy karty pracy. W szczególności podobało mi się doświadczenie z pompą próżniową, gdzie woda w temperaturze 28 °C zaczęła wrzeć". „20 marca uczniowie naszej szkoły pod okiem pana Piotra Jarońskiego brali udział w warsztatach plastycznych w Centrum Kultury Agora. Tematem zajęć było tworzenie palemek wielkanocnych z suszonych traw, gałązek bukszpanu i kwiatów z bibuły. Każdy projekt palmy wielkanocnej był ciekawy, oryginalny, a czas płynął szybko podczas wykonywania małych "dzieł sztuki". Po zakończeniu zajęć zabraliśmy własnoręcznie zrobione palemki ze sobą, by cieszyły oko w czasie przygotowań do Wielkanocy”. „21 marca klasy 1c i 1d uczestniczyły w zajęciach w Arsenale. Tematem zajęć był upadek cesarstwa zachodniorzymskiego. Pani przewodnik opowiedziała nam o cesarstwie rzymskim, jego fenomenie i upadku. Zobaczyliśmy również wielką wędrówkę ludów i jej związek z upadkiem Rzymu. Oprócz tego podziwialiśmy starożytne narzędzia, naczynia i biżuterię. Na koniec zajęć, sprawdziliśmy nabytą wiedzę wypełniając karty pracy”.

Ilość zdjęć: 57

Luty 2013

22 lutego uczniowie klas pierwszych w ramach projektu „Szkoła w mieście” wybrali się do Muzeum Współczesnego na spotkanie z antykiem. Gimnazjaliści obejrzeli krótką prezentację zapoznającą ich z charakterystycznymi elementami sztuki antycznej. Potem mogli się przekonać, że egipskie, greckie i rzymskie wzorce są ciągle aktualne i inspirujące dla współczesnych rzeźbiarzy, architektów, jubilerów i projektantów mody. W drugiej – warsztatowej części zajęć – młodzież wykonywała collage – projekt mozaiki. Gimnazjaliści świetnie się bawili, a równocześnie zdobywali wiadomości z historii i sztuki w interesującej formie. 22 lutego klasa 3d i 3f były na lekcjach na Wydziale Chemii UWr . Jeden z uczniów tak napisał o zajęciach: „ Dostaliśmy zestaw 11 zadań, które pod okiem naukowca wspólnie rozwiązywaliśmy, wykonując doświadczenia. Spalaliśmy różne substancje, dosypywaliśmy jedne do drugich i mieszaliśmy. Potem pisaliśmy reakcje i omawialiśmy wyniki z prowadzącym zajęcia.. Robiliśmy doświadczenia, których nie mielibyśmy szans wykonać własnoręcznie w szkole. Była to interesująca lekcja chemii.” 28 lutego uczniowie klasy 2d mieli nie lada gratkę i po trzeciej lekcji „biegusiem”, ku zdrowiu i lepszemu samopoczuciu, udali się na lodowisko, aby zgłębić tajniki jazdy na łyżwach. Na początku instruktorzy podzieli wszystkich na trzy grupy, a następnie odbyła się krótka rozgrzewka i ćwiczenia doskonalące jazdę. Na sam koniec mieliśmy okazję zaprezentować, czego się do tej pory nauczyliśmy. Nie obyło się jednak bez wzlotów i upadków, ale tych drugich było już zdecydowanie mniej. Jeszcze wspólne zdjęcie i niestety musieliśmy schodzić z tafli. W wyśmienitych humorach wróciliśmy do szkoły, gdzie zaraz czekał na nas sprawdzian z wos. 28 lutego klasy Ie i If wybrały się do czekoladziarni na ul. Połanieckiej. Uczniowie poznali historię czekolady i jej ewolucję od płynu do tabliczki. Dowiedzieli się, jaki pozytywny i negatywny wpływ wywiera na człowieka spożycie czekolady oraz zobaczyli współczesne niezwykłe zastosowania tego smakołyku, np. czekoladowa biżuteria. Najsmakowitszą częścią zajęć była oczywiście degustacja napoju bogów (jak nazywali czekoladę Majowie). Gimnazjaliści mogli także własnoręcznie wykonać kilka pralinek.

Ilość zdjęć: 25

Styczeń 2013

„8 stycznia braliśmy (1a i 1b) udział w zajęciach wychowania fizycznego na lodowisku. Tam, pod okiem instruktorów, zostaliśmy podzieleni na dwie grupy ze względu na umiejętności. Pierwsza grupa początkująca i druga zaawansowana. Na lodowisku ćwiczyliśmy, bawiliśmy się przez godzinę i nie chcieliśmy zejść z tafli. Drugą część dnia spędziliśmy w Instytucie Astronomicznym UWr, w którym wysłuchaliśmy wykładu i obejrzeliśmy bardzo ciekawą prezentacją multimedialną na temat naszej Galaktyki. Chętnie włączaliśmy się w dyskusję i popisywaliśmy się swoimi wiadomościami. Na koniec wypełniliśmy z sukcesem kartę pracy. Nie chcieliśmy opuszczać instytutu i na pewno tu wrócimy”. 11 stycznia Id i Ic były na lodowisku w Hali „Orbita”. Uczniowie mieli okazję wysłuchać i wypróbować w praktyce rad instruktorów. Godzina jazdy oczywiście nie usatysfakcjonowała gimnazjalistów – wszyscy chcieli zostać dłużej, ponieważ trening okazał się świetną rozrywką nawet dla tych, którzy po raz pierwszy próbowali swoich sił „na lodzie”. Kolejnym miejscem, które odwiedziły obie klasy, był Teatr Polski. Tam uczniowie wysłuchali bardzo ciekawego wykładu dr Dariusza Dybka (pracownika naukowego UWr), pt. „Echa starożytności w twórczości Jana Kochanowskiego”. Prowadzący, w przystępny sposób, przedstawił naszego najwybitniejszego twórcę polskiego renesansu, a przede wszystkim ukazał jego niezwykle misterny warsztat pisarski. Wszystkich gimnazjalistów słowo „wykład” (po tak fascynującej wyprawie na lodowisko) wprowadziło w niezbyt dobry nastrój, jednak nastawienie zmieniło się, kiedy tylko prowadzący zabrał głos. Mnóstwo dowcipów, przeplatanych ciekawymi informacjami na temat Jana Kochanowskiego sprawiło, że uczniowie nie chcieli wyjść i wdali się w dyskusję z dr Dybkiem. Uczniowie klas Ic i Id słusznie zauważyli, że zanim wystawi się opinię, najpierw należy dokładnie wszystko sprawdzić, a przede wszystkim wyzbyć się wszelkich uprzedzeń. 21 stycznia klasy Ie i If wzięły udział w zajęciach z wiedzy o teatrze, które odbywały się w Teatrze Lalek i Teatrze Polskim. Uczniowie dowiedzieli się o wielu przesądach związanych z teatrem oraz poznali i obejrzeli różne rodzaje lalek, grających w przedstawieniach kukiełkowych. Próbowali także samodzielnie wykonać pacynkę i „zagrać” nią. Gimnazjaliści mieli też okazję zajrzeć za kulisy teatru, do magazynu kostiumów, do pracowni krawieckiej czy perukarskiej i przekonać się, jak bardzo zaplecze różni się od oglądanej zwykle sceny. Na zakończenie zajęć młodzież obejrzała pokaz makijażu scenicznego, dzięki któremu trzynastolatek zmienił się w staruszka.

Ilość zdjęć: 28

Grudzień 2012

3 grudnia klasa 1d uczestniczyła w zajęciach z ceramiki w Centrum Kultury Agora. Uczniowie lepili z gliny m.in. szopki bożonarodzeniowe, które następnie były wypalane w piecu. Jeden z pierwszoklasistów powiedział: „Zajęcia podobały mi się, ponieważ fajnie jest się babrać w glinie. Można przy tym wykazać się kreatywnością oraz wyobraźnią ”. Agnieszka, tak napisała o kolejnych zajęciach w ramach „Szkoły w mieście”: „3 grudnia odwiedziliśmy (1c i 3e) niezwykłe miejsce – Czekoladziarnię przy ul. Połanieckiej. Wysłuchaliśmy tam krótkiego wykładu o historii i sposobie produkcji czekolady. W pomieszczeniu, w którym przebywaliśmy było dosyć ciemno, ponieważ chciano, by bodźce zewnętrzne docierały do nas przede wszystkim zmysłem węchu a nie wzroku. Mieliśmy również zajęcia praktyczne – własnoręcznie przyrządziliśmy klasyczną przyprawę do napoju z czekolady (m.in. z chili, pieprzu i cynamonu) oraz wykonaliśmy pralinki ozdobione według własnej inwencji. W przerwie między zajęciami czekała na nas atrakcja w postaci czekoladowej fontanny. Wycieczka bardzo nam się podobała i z pewnością długo jej nie zapomnimy”. 11 grudnia klasy 1a i 1b uczestniczyły w zajęciach pt. „Słynni dyrygenci” w MDK Fabryczna. Uczniowie mieli okazję trzymać w ręku batutę i próbowali nią dyrygować. Pan prowadzący zajęcia w dowcipny sposób zaprezentował sylwetki sławnych dyrygentów. Mimo, że muzyka, której słuchali gimnazjaliści nie jest ich ulubioną to, jak stwierdzili, „przyjemnie się jej słuchało”.

Ilość zdjęć: 59

Listopad 2012

7 listopada 1e i 1f były w MDK Fabryczna na zajęciach pt. „Ludwik van Beethowen i jego symfonie”. Jedna z uczennic tak napisała o tych zajęciach: „Zajęcia były ciekawe i podobały mi się. Zdecydowanie wolę taki sposób uczenia się, niż w szkolnych ławkach. Dzięki zagadkom, zapamiętałam dużo informacji o Beethovenie. Na pewno będę częściej słuchać jego symfonii. Niektóre z nich wpadły mi w ucho. Fajnie, że mogliśmy odsłuchać fragmenty symfonii i samodzielnie je zagrać. Bardzo podobało mi się podejście pana, prowadzącego zajęcia. Było po nim widać, że uwielbia muzykę.” W poniedziałek 19 listopada klasy Ia i Ib udały się na lodowisko na lekcję wychowania fizycznego. Uczniowie na początku wysłuchali rad i wskazówek instruktorów, po czym mieli okazję samodzielnie próbować własnych sił na lodzie. Większość pierwszaków radziła sobie doskonale. Znaleźli się też tacy, którzy po raz pierwszy stanęli na tym „niepewnym gruncie”. Nikt się jednak nie poddawał, zabawa była wyśmienita. Wszyscy z niecierpliwością czekają na następne wyjście. 30 listopada klasy 1e i 1f uczestniczyły w zajęciach w Pracowni Dydaktyki Fizyki. Uczniowie podzieleni na 3-osobowe zespoły wykonywali doświadczenia z fizyki - wyznaczali gęstość substancji, sprawdzali od czego zależy siła tarcia, określali niepewności pomiarowe.

Ilość zdjęć: 37

Październik 2012

W środę 9 października klasy Ie i If udały się do Ossolineum oraz do Muzeum Sztuki Współczesnej na zajęcia ze sztuki i polskiego. W Zakładzie im. Ossolińskich gimnazjaliści wysłuchali wykładu na temat motywów biblijnych w sztuce, ilustrowanego obrazami i rycinami ze zbiorów placówki, a także obejrzeli pięknie odrestaurowany refektarz i salę pod kopułą. Uczniowie mogli także podziwiać panoramę Wrocławia z tarasu widokowego. W muzeum pierwszaki obejrzały prezentację multimedialną o graffiti, a później próbowały swoich sił jako grafficiarze, ozdabiając ściany papierowego budynku tagami i muralami. Niejeden uczestnik zajęć odkrył w sobie artystę. 29 października uczniowie klasy Id odwiedzili Muzeum Sztuki Współczesnej. Uczestnicy wysłuchali wykład n/t technik malarskich. Obejrzeli dzieła sztuki, na przykładzie których mogli rozpoznać metodę, jaka została zastosowana przez danego artystę. Wizyta w muzeum nie zakończyła się na teorii – uczniowie wyklejali różnorodne obrazki z kolorowych materiałów. Gimnazjaliści chętnie wykonali zadanie, nie zabrakło kreatywnych pomysłów. Pracownicy muzeum byli zachwyceni talentem i aktywnością uczniów. Ola z 1d: "Zajęcia bardzo nam się podobały i świetnie się bawiliśmy tworząc własne obrazy. Przekonaliśmy się także, że jedyną rzeczą, która nas ogranicza jest nasza wyobraźnia".

Ilość zdjęć: 77

Wrzesień 2012

We wrześniu uczniowie klas pierwszych lekcje chemii odbyli w Muzeum Farmacji. Dowiedzieli się, jak pracowali, czym się zajmowali alchemicy i jak wyglądała ich pracownia. Pierwszaki obejrzały stare urządzenia do wytwarzania leków (tabletarki, drażetarki) oraz środki opatrunkowe używane dawniej. W Parku Miejskim, gimnazjaliści, posługując się prostym kluczem do oznaczania roślin, określali przynależność systematyczną drzew. Wykonali również podstawowe badania ekologiczne – liczyli określone gatunki drzew występujące w parku. Na temat trybu życia mieszkańców w epoce kamienia łupanego, uczniowie, dowiedzieli się na lekcji historii, która odbyła się w Arsenale Miejskim. Jadzia z klasy 1e tak wspomina te zajęcia: „Ta lekcja historii bardzo mi się podobała, gdyż w ciekawszy sposób niż w szkole, poznałam epokę kamienia. Oprócz wiedzy teoretycznej, zobaczyłam też różne eksponaty muzealne. Mam nadzieję, że takich lekcji będzie więcej.”

Ilość zdjęć: 8