Mediacje rówieśnicze

Mediacja rówieśnicza – rozwiązywanie sporów/konfliktów wśród uczniów na terenie szkoły,  w obecności mediatora rówieśnika.
Mediator jest to bezstronna osoba trzecia, która pomaga rozważyć wszelkie możliwe rozwiązania, negocjować je w warunkach współpracy oraz  szukać takiego porozumienia, które będzie satysfakcjonujące dla obydwu stron.
Rezultatem mediacji jest przygotowanie ugody, czyli pisemnej umowy, w której zawarte są postanowienia wypracowane w trakcie rozmowy.

Cele mediacji:

• dojście do porozumienia osób będących w konflikcie,
  • poprawa relacji między nimi,
  • zapobieganie eskalacji konfliktu.

Zasady mediacji:

• dobrowolność – nikt nie może Cię do mediacji zmusić, jest to Twoja decyzja czy chcesz do niej przystąpić.
  • akceptacja – sam(a) możesz wybrać osobę, która będzie prowadziła spotkania mediacyjne (mediatora).
  • poufność – wszystko co dzieje się w trakcie spotkania zostaje między jego uczestnikami.
  • bezstronność – każda z osób biorąca udział w spotkaniach jest traktowana w taki sam sposób, nie ma lepszych i gorszych. Mediator nie ocenia ani stron, ani ich zachowań i nie wskazuje też winnego.

Dzięki mediacjom nauczysz się:

• rozwiązywania konfliktów bez użycia przemocy,
  • przyjmowania odpowiedzialności za własne postępowanie,
  • rozwijania empatii,
  • rozwijania umiejętności porozumiewania się z innymi,
  • kształtowania postawy tolerancji i sprawiedliwości,
  • radzenia sobie z sytuacjami trudnymi.

Co możesz zyskać przez udział w mediacji?

• Jeśli będziesz stroną konfliktu możesz przedstawić własne oczekiwania i potrzeby.
  • Unikniesz narastania konfliktu.
  • Mediacja pozwoli Ci na odreagowanie emocji oraz naprawienie krzywd.
  • Będziesz miał wpływ na sposób rozwiązania problemu (nie będą za Ciebie decydować inni).

Jakie sprawy możemy rozwiązywać w drodze mediacji rówieśniczych?

• wykluczenie z grupy,
  • kradzieże  i chowanie cudzych przedmiotów,
  • rozpowszechnianie w Internecie lub innym komunikatorze obraźliwych napisów, zdjęć, komentarzy, filmów dotyczących innych osób,
  • przezywanie i wyśmiewanie rówieśników ze względu na ich wygląd, ubranie, pochodzenie czy zachowanie,